NOVÁ VČELNICE
Držitelé tvrze a vsi byli "rytíři ze Včelnice". Z nejstarších se připomíná rytíř Svatomír - asi 1320, který sloužil dlouho ve službách a ve vojsku krále Jana Lucemburského. Po smrti Svatomíra ze Včelnice připomíná jeho nezletilý syn Bláha. Jeho potomci tu pak zřejmě sídlili až do poloviny 15. století, kdy je také (roku 1454) poprvé výslovně doložena existence tvrze, kterou vlastnili spolu Mikeš ze Včelnice a Kuneš z Dubenky.
Za válek mezi Jiříkem z Poděbrad a panskou jednotou byla podle některých zpráv Včelnice roku 1467 za Vojslavských vypálena Zdeňkem z Hradce, nedlouho poté ji však získali Vencelíkové z Vrchovišť, kteří nechali původní tvrz okamžitě opravit a rozšířit.
Roku 1649 Vencelíkové Včelnici prodali a noví majitelé Paradiesové de Lassaga. Roku 1649 koupil panství španělský šlechtic Bartoloměj Paradys de la Saga. Jeho manželka hraběnka Hypolity z Ladronupostavila za své zachránění při povodni kapli a roku 1662 do ní přenesla přesnou kopii zázračné sošky - černé Panny Marie z Alt Oetingenu a místo nazvala Nový Oetting.
Její syn Bernard František postavil při této kapli 54 domků, které prodal řemeslníkům a vytvořil z již poutního místa základ řemeslnického, obchodního a průmyslového městečka Nový Oeting (Nový Etynk). Městečko se rychle rozrůstalo a tak již roku 1728 byl založen cechovní řád pro cechy truhlářský, ševcovský,krejčovský, kožešnický, ale především soukenický.
v letech 1693-1702 přistoupili k dalším úpravám sídla (arkády jižního a východního křídla) a především k výstavbě tzv. nového zámku v severozápadním sousedství staré tvrze. Roku 1717 koupil statek Jan Hubert z Hartigu a Včelnice se od té doby stala součástí jeho panství Kamenice nad Lipou.
V roce 1790 bylo městečko povýšeno na městys Etynk Nový - Včelnice a udělen mu městský znak apečetidlo. Od roku 1884 se Nový Etynk stal městem. Na Novou Včelnici byl Nový Etynk přejmenován v r. 1950.
Nový Etynk ani dřívější Včelnice nebyly v državách pánů z Hradce, vyjma krátké epizody pánů ze Stráže jako další obce hradeckého dominia. Proč ji tedy řadíme do oblastí České Kanady?
Sám J.A.Trpák Etynk řadil mezi tři městečka (Nový Etynk, Strmilov, Kunžak) České Kanady s krásným okolím. Zřejmě měl na mysli Lovětín, Hadravova Rosička, Dívčí Kopy, Žďár, Pejdlova Rosička či Kamenný Malíkov a také to, že je vklíněna mezi Deštnou a Žirovnici, které jsou spojeny s pány z Hradce a jejich linií až po rod Slavatů, či další nástupnickými rody.
Kamenice n/L.
Pánové ze Stráže jsou z rozrodu Vítkovců a byli majitelé panství Kamenice 1454-1476 a z toho období je ve znaku města Kamenice zakotvena modrá růže na zlatém štítku.