GRASELOVY STEZKY

Do dějin se zapisují dobyvatelé, resp. loupežníci různé úrovně. Jedním z nich byl i Jan Jiří Grasel. Narodil se 4.4.1790 v Nových Syrovicích (východně od Jemnice), popraven byl 31.1.1818 ve Vídni) a působil na pomezí jižních Čech, jižní Moravy a Rakouska.

Překonal  nejznámějšího českého loupežníka Babinského tím, že jeho jméno v podobě „grázl“  se stalo synonymem lumpa, darebáka, ničemy, nepoctivce, podvodníka, gaunera, zločince. Do trestní věci "Grasel a spol." bylo tehdy zapleteno celkem 214 osob, z dnešního pohledu nic neobvyklého.  Polapen byl pro vyhlášenou odměnu 4. tisíce zlatých, ke které dostal konfident Mayer koncesi na hospodu ve Slavonicích.

Okolo Grasela vznikla rozsáhlá legenda. Jeho příběh je zpracován v písních, lidových pověstech až i do takového zkreslení, že byl šlechetný loupežník, který bohatým bral a chudým dával.(TV zpracování)

Územní rádius J.J. Grasela a jeho loupežnické bandy byl na tehdejší dobu neuvěřitelně velký. Své zločiny páchal nejen v Dolních Rakousích, zejména v okolí Gmundu, Raabsku, Zwettlu a Hollabrunnu, ale i na území jižních Čech a jižní Moravy, a to mezi Chlumem u Třeboně, Novou Bystřicí, Slavonicemi, Dačicemi a Znojmem.

Široké povědomí o Graselovi a zakotvení slova "grázl" vedlo k vybudování sítě 182 km turistických naučných stezek v jižních Čechách a v severním Rakousku pod názvem „Graselovy stezky.