CAFÉ

Když se řekne KAVÁRNA,…

....ale kdo ví, že kávu do Čech přivezl Pán na Landštejně (1668-1685), Heřman Černín

Kaváren, kde se podává pouze výborná káva, voní doutníky z Hondurasu a popíjí se kanadská whisky, je poskrovnu.Kdo by ji nepil? Pití kávy je spojeno s časem relaxace, odpočinku, je požitkem, který si můžete dopřávat po celý život a přináší mnohé inspirace.

Kdepak je ta Loosova kavárna s šachovými stolky? Taková ta šachová kavárna s nesčetnými partiemi o kávu či kavárna jako politický klub, kavárna s čítárnou, kavárna s cukrárnou, kavárna a horká čokoláda …..

 „Pitím kávy rovnýma nohama do ráje“. Na základě této filosofie se v Mekce množily kavárny, kterým se říkalo „domy poznání“ nebo také „škola moudrosti“. Zákazy pití kávy na sebe nedaly dlouho čekat. Pití kávy se trestalo, na kávu byly uvaleny daně, přesto se pití kávy rozšiřovalo po celé Evropě. „Káva působí povzbudivě na sílu myšlení, vzniká po ní touha tvořit, dostavuje se vír myšlenek a představ a to jsou spouštědla, či jak se tradovalo „hnízda revoluce“.

V Evropě snad byla první kavárna zřízena v Benátkách v roce 1625, před tím 1554 v Instanbulu a 1650 otevírá jistý JACOBS kavárnu v Oxfordu.

 

Do Čech přivezl první zmínku o kávě jako lahodném nápoji Heřman Černín. (*24. 7. 1576 – † 7. 3.1651) Který velvyslanec udělal víc?

V roce 1598 se se svým přítelem Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic a se svým bratrem Divišem vydal na cestu do Jeruzaléma, kde byl také 16. 9. 1598 pasován na rytíře Božího hrobu. V roce 1599 byl Rudolfem II. jmenován komořím nad stříbrem. V roce 1610 byl povýšen do stavu rytířského a panského. V roce 1616 je již komořím arcivévody Ferdinanda, císařským radou a hejtmanem Starého Města pražského.

V letech 1616-1618 byl velvyslancem u sultána Achmeta a později, ve věku svých 70. let, v letech 1644–1645 byl podruhé jmenován císařským vyslancem k sultánovi Ibramimovi II.  Poté co jeho mise opět uspěla, byl roku 1645 jmenován do úřadu místodržícího v Království českém a nejvyšším sudím zemským r. 1648 – 1649, nejvyšším komořím r. 1650 a nejvyšším hofmistrem až do své smrti 7. března 1651.  Byl to Heřman Černín, kdo v roce 1627 vylepšil rodový znak R M F (R = Rudolf II., M = Matyáš, F = Ferdinand II. a III. na císařů a králů českých, kterým hr. Heřman své služby prokázal).     

(obraz Humprechta Černína od Karla Škréty/Národní galerie)

V Praze byla otevřena první kavárna v roce 1688, ale již v roce 1698 v Jindřichově Hradci podával kávu pokřtěný Turek. A tak jsme se již podruhé v tomto historickém exkurzu dostali do České Kanady, do regionu, který navštěvujeme k relaxaci, odpočinku, pro klidné a příjemné prostředí krajiny.

Není záměrem hodnotit kavárny. Pojem „kavárna“ je sám o sobě velmi zapeklitý. V širokém spektru kaváren má každá jiného ducha, jinou atmosféru.

Nemůžeme vstupovat do role hodnotitele. Pravdou však je, že espresso vytlačilo turka, že kávová kultura je na vzestupu, že přichází nové směsi, nové chutě, výběrové kávy, vrací se horká čokoláda, ale též kvalitní čaje, míchané nápoje a další dobroty.

 

Den kávy v České Kanadě

V České Kanadě nemůže být dnem kávy jiný den, než den narození Heřmana Černína z Chudenic, ačkoli světový den kávy je 1.října..

Jan Humprecht Černín, byl hrabě Svaté říše římské, místodržitel v Království českém, Jeho milosti císařské tajný rada, někdejší ambasador u Republiky benátské, zástupce nejvyššího sudího, pán na Petrohradě, Nejdku, Landštejně, Kosmonosích atd. Byl skutečně významnou osobností, která se pohybovala v okruhu nejbližších přátel a rádců pozdějšího císaře Leopolda I. Byl to muž nejen obrovského majetku, který získal dědictvím po vzdálenějším příbuzném, takže se nemusel starat o věci vezdejší – jako jeho chudší černínští příbuzní. Byl to ale současně muž velkého světa, obrovských kulturních zájmů, znalec a sběratel výtvarného umění.

Pán na Landštejně (1668-1685) a také je to ten Černín, který nechal postavit Černínský palác.

Černínové jsou nástupnickým rodem po Vilémovi Slavatovi a s Vilémem začíná náš pohled na Českou Kanadu. Další  informace je možné nastudovat při dobré kávě.

Není možné nevzpomenout rod Černínů v jejich přínosu pro rozšíření kávové kultury v Českých zemích a pro nástupnictví po rodu Slavatů v příběhu České Kanady vzpomenout výročí narození Heřmana Černína, vyhlášením Dne kávy v České Kanadě.

Den (C.K.) kávy je tedy 24. červenec (narození Heřmana Černína), a C.K. je zkratka jak České Kanady, tak v tomto případě i  Černínovy Kávy.



ČERNÍNOVA KÁVA

Den kávy v České Kanadě neboli Černínova káva, byl vyhlášen dne 26.7.2014 v srdci České Kanady, na Rožnově. Tímto dnem bude vždy sobota po výročí narození Heřmana Černína (24.7.), event. sobota před, bude-li tímto dnem neděle. Záleží jen na kreativitě baristů jak tuto příležitost kdo uchopí.