GOLF

 

Prvopočátky golfu – Jemčina

Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 byly na jeho území dva golfové kluby, které vznikly ještě za Rakouska-Uherska. Byly to kluby v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. Tyto kluby, které již existovaly od začátku dvacátého století, však byly národnostně německé, orientované výhradně na sportovní vyžití převážně anglo-americké lázeňské klientely.

Vlastní české golfové prostředí se začalo vytvářet až po vzniku republiky. Průkopnické začátky několika pozdějších zakladatelů budoucího Golfového klubu Líšnice (GKL) sahají do roku 1923, kdy čtyři kamarádi začali ve Strančicích u Prahy zkoušet golf na pozemcích strýce jednoho z nich, vybaveni starými golfovými holemi, přivezeným téhož roku z Anglie. Byli to Jaroslav Hilbert, Adolf Hoffmeister, Jiří Chvojka a Prokop Sedlák.

Při letním pobytu trénovali golf na loukách kolem Jemčiny a 21.11.1928 v bytě JUDr. Adolfa Hoffmeister založili  Golfový klub Líšnice (GKL), jako druhý český golfový klub. (zdroj: GKL)

 

Z historie zámku Jemčina: v roce 1384 se v těchto místech připomíná Nový dvůr, později – podle vrat u jezu v blízké řece – nazývaný Jemčina. Slavatové při něm kolem r. 1670 založili hřebčín, hrabě Prokop Vojtěch Černín tu dal v r. 1748 postavit barokní zámeček s kaplí podle projektu A. Luraga.

Dnešní pozdně barokní vzhled získal zámek ve 2. polovině 18. stol. V té době se sem přestěhovali Černínové ze zámku Jindřichův Hradec, který byl velmi poničen požárem v roce 1773.