rozhledna U Jakuba

Ke státnímu svátku Kanady (1.7.2013) byla veřejnosti otevřena v úžasném prostředí České Kanady, na Havlově hoře (680 m), na 49. rovnoběžce, rozhledna U Jakuba s výškou 40 m a 180 schody.

49. rovnoběžka přichází z renesančních Slavonic a přes paulánský Klášter pokračuje na nejsevernější bod Rakouska, kde křižuje 15“ poledník a pokračuje dál na západ. V Německu prochází Horní Falc, přes Regensburg (Řezno) přechází do Francie a Štrasburku, prezentovaném jako hlavní město Evropy, sídlo Evropského soudu pro lidská práva, město vysokého školství, katedrály Notre Dame a cyklostezek.

Dále pokračuje přes Paříž a Atlantik, do něhož se vlévá část vod z České Kanady a přes záliv Sv. Vavřince  jsme v Kanadě. Stále po 49“ rovnoběžce přes Toronto procházíme územím Kanady přímo do  Vancouveru. Ano, až sem je možné při dobré viditelnosti a při špetce fantasie z rozhledny U Jakuba dohlédnout.

A proč  Jakub? Jakub I. Stuart, první král Velké Británie a Skotska, otec Alžběty Stuartovny, manželky Fridricha, falckého kurfiřta, byl korunován 25. července a tím se nám otevírá příběh původu názvu regionu Česká Kanada.