Česká Kanada

AKTUALITY

Kanada a její obyvatelé v číslech

V Kanadě se mluví více než 200 jazyky, po oficiálních jazycích a dominující čínštině na horních příčkách tabulek vévodí italština a němčina. Do první desítky se rovněž dostala portugalština nebo polština.

zobrazit vloženo: 09. 11. 2008

Nejstarší horniny na světě v Hudson Bay

Skalní podloží na východním břehu kanadského zálivu Hudson Bay obsahuje nejstarší známé skály na Zemi, které se tvořily už před 4,28 miliardami let, tedy ne dlouho po tom, co naše domovská planeta vznikla. Vědci to oznámili ve čtvrtek 24.9.2008.

zobrazit vloženo: 24. 10. 2008

Na zkoumání temné hmoty se v Kanadě podílejí i Češi

Skupina vědců z observatoře Neutrino v Sudbury (Ontario) představila nový nástroj na zkoumání temné hmoty. Ta tvoří většinu vesmíru, popsat se však dá jen velmi špatně, neboť lze pozorovat pouze její gravitační sílu, jíž působí na okolní objekty.

zobrazit vloženo: 12. 10. 2008

Leonard Cohen poprvé v Praze

Legendární kanadský básník a písničkář Leonard Cohen vystoupí poprvé v České republice 27. září ve 20.00 v pražské HC Sparta aréně. Leonard Cohen se narodil roku 1934 v Montrealu do urozené židovské rodiny polsko-litevského původu.

zobrazit vloženo: 14. 09. 2008

Kanada si připomíná 40. výročí srpnové invaze

40. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 si v Kanadě připomněli účastníci diskuse organizované českým generálním konzulátem v Torontu, jíž se zúčastnili Joe Schlesinger, zpravodaj CBC, který se věnoval srpnovým událostem, spisovatel Josef Škvorecký, Josef Čermák, bývalý předseda Českého a slovenského sdružení v Kanadě, Paul Wilson, kanadský překladatel děl Václava Havla a kanadský diplomat Peter Bakewell.

zobrazit vloženo: 17. 08. 2008

Měsíc autorského čtení zaměřen na Kanadu

Autorská čtení kanadských autorů budou začínat každý červencový den od 18.00, o dvě hodiny později se publiku představí autoři čeští. Čtení budou v angličtině a francouzštině s českým překladem. Festival se koná pod záštitou velvyslance Kanady Michaela Calcotta a s podporou Kanadské rady pro umění a Quebecké rady pro umění a literaturu.

zobrazit vloženo: 13. 07. 2008