Měsíc autorského čtení zaměřen na Kanadu

Datum: 13. 07. 2008

 

Pokud si myslíte, že nemůžete v České republice potkat během jednoho roku (nebo snad i měsíce) 32 kanadských spisovatelů, pak jste na omylu. Tento neuvěřitelný počet kanadských autorů bude součástí Měsíce autorského čtení, které od roku 2000 pořádá nakladatelství a agentura Větrné mlýny v Brně. 9. ročník festivalu je věnován Kanadě a během měsíce července se v brněnském Divadle Husa na provázku představí významní anglofonní (19) a frankofonní (13) autoři Kanady.

Průřez současnou kanadskou literaturou zastupují jména známá i méně známá s tvorbou kulturně a žánrově rozmanitou. Namátkou zmiňme některé účastníky letošního festivalu. Sharon Butala ze Saskatchewanu patří se šestnácti tituly ke kanadské spisovatelské špičce a za své knihy, v nichž má zastoupení beletrie i literatura populárně naučná, získala v roce 2002 Řád Kanady. Romány a eseje Arithy van Herk, profesorky z University of Calgary, byly přeloženy do celé řady jazyků a dosáhly mezinárodního uznání.

Na dědictví původních obyvatel Kanady navazuje próza Lee Maracle a Eden Robinson. George Elliott Clarke, básník, dramatik, romanopisec a esejista, je potomkem afroamerických otroků, který v roce 2001 získala Cenu generální guvernérky za poezii. François Barcelo vydal již 40 knih a jeho povídky byly zařazeny například do sbírky québeckých povídek či do holandské antologie. Madeleine Gagnon je držitelkou řady literárních cen a členkou Québecké literární akademie.

Nicole Brossardová, dvojnásobná držitelka Ceny generálního guvernéra Kanady (1974 a 1984), je jedna z vůdčích osobností generace, která stála za obrodou québecké poezie 70. let. Madeleine Thien, jež Českou republiku již několikrát navštívila, získala renomé s prvotinou Simple Recipes a následný román Certainty byl přeložen již do čtrnácti jazyků. Jean-François Chassay vyučuje literaturu na Université du Québec, na níž mu byla udělena v roce 2002 i cena za výzkum.

Autorská čtení kanadských autorů budou začínat každý červencový den od 18.00, o dvě hodiny později se publiku představí autoři čeští. Čtení budou v angličtině a francouzštině s českým překladem. Festival se koná pod záštitou velvyslance Kanady Michaela Calcotta a s podporou Kanadské rady pro umění a Quebecké rady pro umění a literaturu.