Česká Kanada

AKTUALITY

ostrov menší o 23% ledu

Pět ledových pevninských prahů, které obklopují Ellesmerův ostrov 4500 let, toto léto přišlo o 23 procent ledu. Ten největší z nich se rozpadá a jeden z menších se zcela oddělil. Tyto změny jsou největší a nejprudší v severských oblastech a odstartují další významné změny na zbytku planety," řekl Vincent. Globální oteplení vyvolá extrémní meteorologické jevy jako hurikány, cyklony a záplavy.

zobrazit vloženo: 14. 03. 2008

Historie Stanleyova poháru

Trofej Stanley Cup, tedy Stanleyův pohár, existuje již od roku 1893. Právě v tomto roce koupil tehdejší generální guvernér Kanady Frederick Arthur, lord Stanley z Prestonu (a syn hraběte z Derby) za přibližně 50 kanadských dolarů pohár, aby podpořil hraní hokeje v Kanadě a rozšířil ho po celé zemi.

zobrazit vloženo: 08. 03. 2008

Jak se vidí sami Kanaďané

Kanaďané svoji zemi ve velmi pozitivním světle. Dvě třetiny obyvatel země javorového listu si myslí, že role Kanady ve světě je daleko větší, než tomu bylo před dvaceti lety, a téměř devět z deseti obyvatel věří, že vliv Kanady na mezinárodní záležitosti bude ještě zesilovat.

zobrazit vloženo: 24. 02. 2008

Kanada má přes milion původních obyvatel

Zpráva Královské komise pro původní obyvatele z roku 1996 uvádí, že většina historiků se shoduje, že před příchodem Evropanů do Severní Ameriky žilo na území dnešní Kanady přibližně půl milionu původních obyvatel. Některé odhady však mluví až o dvou milionech lidí. Velká část z nich zemřela po příchodu Evropanů, především v 18. a 19. století, většinou kvůli nemocím, které si s sebou evropští kolonizátoři přinesli.

zobrazit vloženo: 16. 02. 2008

Toronto

Toronto, největší kanadské město, předčilo podle nejnovějšího sčítání lidu New York i Londýn v kategorii „město s největším počtem obyvatel různého původu“? Polovina Toronťanů se totiž narodila mimo Kanadu (v New Yorku je to 40 a v Londýně 27 procent). V roce 2001 bylo v Torontu pouze 37 % takových obyvatel.

zobrazit vloženo: 20. 01. 2008

Vánoční cukrové koláčky

Těsto vypracujeme dohladka, vložíme do mísy a necháme dvojnásobně nakynout. Několikrát ho prohněteme, až „klesne“, a uložíme ho do lednice. Druhý den těsto rozválíme (na výšku 0,5 cm) a znovu ho dáme na 20 minut do lednice. Pak vykrajujeme koláčky o průměru asi 10 cm, potřeme je rozšlehaným žloutkem a malým kouskem másla a posypeme polévkovou lžící cukru.

zobrazit vloženo: 15. 12. 2007