kapitálová přiměřenost

Datum: 04. 05. 2012

Kanada má mezi desítkou nejsilnějších, tedy i nejbezpečnějších velkých bank na světě čtyři banky.

Proč zrovna Kanada?

Tamní bankovní systém je více regulovaný než například americký. Banky musí dodržovat přísnější kritéria na kvalitu aktiv a rezervy. Navíc nemohou příliš používat pákový efekt, 75 % jejich kapitálu tvořit ekvita, tj. vlastní zdroje.  Navíc kanadský bankovní trh je v půjčování spíše konzervativní a obezřetný.

Kanadské banky nakupují v USA, loni utratily 14,4 miliardy amerických dolarů (přes čtvrt bilionu korun). Zejména skupují banky v USA. Například šéf Toronto-Dominion Bank Edmund Clark popisuje současnou situaci jako "možnost, která se vyskytne jednou za život". Při pohledu na vývoj akcií kanadské finanční ústavy válcují ty americké.

Zatímco za poslední čtyři roky index 24 největších amerických bank klesl o 56 %, pak index osmi největších kanadských dokonce vzrostl o 4,8 %.  Bloomberg vybíral jen z bank, jejichž aktiva přesahují 100 miliard dolarů. Týká se to tedy asi 78 finančních ústavů. Dále odpadly banky, které neprošly zátěžovými testy centrálních bank, nebo měly v posledních čtyřech letech roční ztrátu.

Velký důraz se při sestavení žebříčku kladl na kapitálovou přiměřenost, tedy ukazatel Tier 1. Ten tvořil čtyřicet procent celkového skóre. Bloomberg se díval i na strukturu aktiv, vklady, náklady, příjmy nebo odměny managementu.  Čím nižší skóre banky získaly, tím lépe podle Bloombergu uspěly.

Zdroj: Ihned.cz 4.5.