Den Kávy v České Kanadě

Datum: 26. 07. 2014

V České Kanadě byl dnes vyhlášen Den kávy, na počest výročí narození Heřmana Černína, který jako velvyslanec u sultána Achmeta v letech 1616 a v letech 1664-45 u sultána Ibrahima, jako první přinesl do českých zemí informaci o lahodném nápoji - kávě, proto Černínova káva.

Černínové jsou nástupnickým rodem po přeslici vymřelém rodu Slavatů, se kterými je spojen příběh České Kanady.

Jan Humprecht Černín byl v letech 1668-1685 pán na Landštejně. Není tedy možné nepřipomenout zásluhy Černínů, zejména velvyslance Heřmana Černína, než vyhlášením Dne kávy v regionu Česká Kanada pod názvem Černínova Káva.

Kávová kultura se velmi rychle odpoutává od starého turka. I v regionu České Kanady je již několik míst, kde se dobrá káva podává a s kávou jsou spojeny i další aktivity kaváren, jako výstavy, přednášky, koncerty, ochutnávky, degustace, apod. Informace o těchto kavárnách v regionu jsou již prezentovány v samostatném bloku webu.

Stručnou informaci o kávě podal Boris Agostini, který bdí nad kavárnou Kolonial v Jindřichově Hradci. Po jeho poutavém výkladu nastoupilo skvělé blues  a koncert Paula Batto.

Tak byl dnes vyhlášen Den kávy v regionu České Kanady v srdci regionu, v penzionu Bison Ranch ve prospěch aktivit kaváren v regionu, k širšímu povědomí o jejich existenci, jejich aktivitách a zejména aktivitách v týdnu kávy v České Kanadě v roce příštím, event. přímo ve dni Černínovy kávy, tedy první sobotu po 24.7.

Současně byl v kavárně Caffe e Vini ve Slavonicích jiný bluesový koncert a tak již úvodní ročník byl bez žánrové koordinace shodný, poslechněte si.