100 let od narození Jiřího Traxlera

Datum: 12. 03. 2012

Jiří Traxler, mladší současník R.A. Dvor- ského a Jaroslava Ježka. Před válkou byl na vzestupu jako autor filmové hudby, spolupracoval s Ježkovým orchestrem.

(narodil se 12.3.1912, zemřel v 99 letech) 

Pianista, hudební skladatel, textař a aranžér, slavná osobnost krásného období třicátých let první republiky. Za svou hudební dráhu v Československu napsal a nahrál spoustu písní, z nichž se některé staly opravdovými šlágry a jsou známé a hrané dodnes – například písně Bloudění v rytmu, Jedu nocí nebo Hádej, hádej. Jako autor, aranžér a textař spolupracoval Jiří Traxler s Jaroslavem Ježkem, s R.A. Dvorským a dalšími osobnostmi tehdejší doby. Psal hudbu nejen pro divadlo a pro muzikály, ale i pro film, například pro dodnes známý slavný film Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích (režie Martin Frič). Jeho hudba zazněla také v mnohem pozdější, slavné Svěrákově Obecné škole. Díky své angažovanosti na poli jazzu a taneční hudby však musel Československo po roce 1948 opustit, odešel do Kanady.

Na literárním poli na sebe upozornil nejen spoustou písňových textů, ale i autobiografickou knihou Já nic, já muzikant, vydanou v Sixty-Eight Publishers 1980.Jako pozdrav z kanadského Edmontonu, kde nyní ve věku devadesáti šesti let žije, posílá Jiří Traxler svou poslední knihu, „Já nic, já muzikant na penzi“.

Jde o směs jeho prózy a poezie zahrnující jak témata vážná, tak témata nevážná, vyprávěná s nenapodobitelným humorem, nadhledem a krásnou češtinou, kterou nijak neobrousil čas strávený v cizině. Díky stylu, noblese a oparu poetičnosti je čtení knihy požitkem, který v dnešní době rozhodně není běžný.

Jeho písničky se ozývaly i z filmového plátna při projekcích filmů Eva tropí hlouposti, Za tichých nocí či Sobota. Po útěku do Kanady Traxler krátce působil v rozhlasové stanici CBC. Pak se ale začal věnovat dalšímu svému koníčku, kreslení, a jako kreslič se prosadil v letecké společnosti Bombardier v Québecku.

Ondřej Havelka: "Jiří Traxler nebyl pouze slavným a úspěšným skladatelem a klavíristou. Byl i chlapem, který si uměl užívat života a radovat se z něj, který dokázal zúročit své talenty s vášní i nadhledem." Traxler podle něj patřil mezi několik skladatelů a interpretů, kteří vytvořili fenomén českého tanečního swingu.

Rozhodnutí odejít do Kanady, která se pro něj stala druhým domovem, bylo podle Traxlera snadné. "Zakázali mi hraní mých věcí v rozhlase a nemohl jsem konferovat Orchestr Karla Vlacha," vysvětlil Traxler v Havelkově dokumentu.

Jeho paměti nazvané Já nic, já muzikant vyšly v nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers. Jeho skladby dnes hraje kapela Ondřeje Havelky Melody Makers.

V roce 1996 Sestry Havelkovy nazpívaly Traxlerovo profilové CD, do repertoáru zařadil jeho písně vokální kvartet The Swings.

(s použitím zdroje: ihned.cz)