městská věž

Městská vyhlídková věž, původním účelem strážní, navazuje na kostela Nanebevzetí Panny Marie,  je gotického původu a pochází ze 14. století.

Věž s ochozem a bytem hlásného posloužila za hlásku města, s níž hlásní a trubači ryčně ohlašovali nejen příjezd vzácných hostí do zámku, ale též na obchodní povozy a hlavně vojenské průtahy, jež po silnici k městu přistupovaly. Na dané znamení sběhli se střelci a řemeslní lidé do zbraně proti každému rušiteli městského pokoje. Hlásný bydlel ve věží a přes kladku stahoval a vytahoval kozu, která s ním žila na věži a poskytovala mu ranní mléko.

Čtyři zvony bývaly na věži, veliký zvon, zvaný Maria byl ulit r.1463, nejznámější Kňour o váze 78,4 q, Dominikal, kterým se lid v neděli do kostela svolával a Umíráček, zvon za umírající.

Výchozí bod 476 m.n.m. + 153 schodů a z ochozu ve výšce 36 m máte krásný pohled na rybník Vajgar, hrad a zámek a když si představíte jak to žuchne, když spadne meloun, tak si prohlédněte fotodokumentaci z této akce: http://goo.gl/Hv0DzO

Z obou věží je možné pohlédnout odkud-kam vede 15. poledník, procházející Lineckou branou, vyznačen je však historicky mezi kostelem Nanebevzetí  Panny Marie a Jezuitskou kolejí.  

Při troše štěstí je možné přijít do okamžiku natahování hodin a při dobrém počasí pohlédnout na Javořici, Českou Kanadu, Novohradské hory.