Zemřel Tomáš Baťa jr.

Datum: 06. 09. 2007

 

Ve věku nedožitých čtyřiadevadesáti let zemřel 1. září v Torontu majitel obuvnického impéria Tomáš Baťa junior. Tento až do poslední chvíle neuvěřitelně vitální muž rozšířil podnik svého otce do více než 90 zemí a po celém světě se dnes prodá téměř milion párů bot značky Bata denně.

Po studiích ve Švýcarsku a Velké Británii Tomáš Baťa převzal ve 30. letech firmu po svém otci. S příchodem nacismu však bylo nutné ji v roce 1939 přesídlit. Volba padla na Kanadu. Nedaleko Toronta založil Baťa po vzoru zlínské zástavby pro dělníky město Batawa a již za 2. světové války přispěl k rozvoji kanadského hospodářství.

Během války získal Baťa zakázku na obuv pro celou kanadskou armádu a rozšířil svůj sortiment i na výrobu zbraní a dalšího vojenského materiálu. V roce 1945 pak byly definitivně zpřetrhány vazby s Československem – Baťovy závody komunisté přejmenovali na Svit a rodný Zlín na Gottwaldov.

V roce 1979 obdržel Tomáš Baťa Řád Kanady. S manželkou Sonjou vychoval tři dcery a jednoho syna – Thomase George Batu, který stojí v čele firmy od roku 2001.

Do vlasti se Tomáš Baťa vrátil až po pádu komunismu na pozvání Václava Havla, od té doby do České Republiky při významných příležitostech jezdíval pravidelně a dál zde podporoval rozvoj podnikatelských aktivit. Koncem devadesátých let zřídil Nadaci Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u zrodu zlínské univerzity Tomáše Bati.