„Ostružiny“ kanadské firmy RIM využívá i policie

Datum: 26. 08. 2007

 

BlackBerry (v překladu ostružina) je systém mobilní komunikace, který vyvinula a vlastní kanadská firma RIM (Research in Motion). Technologie BlackBerry se mezi firemními uživateli těší velké oblibě (letos v červnu přesáhl celkový počet předplatitelů služby BlackBerry 9 milionů) a je vhodná zejména pro firmy, jejichž zaměstnanci často pracují mimo kancelář a potřebují mít neustálý přístup k emailu, adresáři a kalendáři.

Systém umožňuje snadno stahovat emaily z klasických mailboxů (a také na ně odpovídat, přeposílat je nebo mazat), synchronizovat adresář s jiným zařízením (např. notebookem) či zobrazovat přílohy ve formátu MS Word, Excel a PowerPoint a dokumenty Adobe pdf.

BlackBerry také nabízí standardní služby klasického mobilního telefonu, tedy telefonování, posílání SMS nebo wapové služby. Model 8700 byl dokonce adaptován pro potřeby policejních sborů tak, aby splňoval veškerá bezpečnostní kritéria. Policisté s ním šetří čas strávený v kanceláři, protože v terénu mohou například okamžitě získat fotografie a další potřebné informace o podezřelé či hledané osobě.

Ontarijská společnost Research In Motion (RIM) vyrábějící smartphony BlackBerry se 23. října stala nejhodnotnější kanadskou společností. Stalo se tak poprvé po mnoha letech dominance Royal Bank of Canada. Hodnota akcií RIM na burze výrazně stoupá díky dramatickému nárůstu počtu uživatelů služby BlackBerry po celém světě (více než 10 milionů) a dohodě mezi RIM a společností Alcatel-Lucent o vstupu na čínský trh. Ten je se svými 500 miliony uživatelů mobilních telefonů velmi atraktivní.

Zakladatel společnosti RIM Mike Lazaridis navíc nedávno získal cenu britského týdeníku The Economist za inovace v oblasti výpočetních a telekomunikačních technologií.