Michalská úvaha z Pěny

Datum: 28. 09. 2013

28. září si připomínáme jednoho z prvních Přemyslovců, kníže Václava.

Dnešní den je připomínán jako symbol a Den české státnosti, ale též křesťanských hodnot a otevírá otázky o tom co je to vlastenectví a co jsou křesťanské hodnoty. 

Na jeho počest se 28. září koná ve Staré Boleslavi Národní svatováclavská pouť. 

Chyběl však prezident, protože pro něj je významnějším momentem výročí jeho narození (29.9.1944). 

Od sobotního rána začaly právě na Václava, v Horní Pěně, v jedné z obcí České Kanady Michalské slavnosti, přičemž je svátek Sv. Michala až druhý den, 29. září.  

Kdo je to Sv. Michal, že přebil  hodnoty Sv. Václava?

Je jím archanděl Michael, nejznámější z trojice Archandělů (Michael, Gabriel, Rafael), ochránce a symbol boje dobra se zlem.

„Michael“ pochází z hebrejského „Mí-ka-El“ a v překladu znamená „Kdo je jako Bůh?“ Poselstvím archanděla Michaela je tedy upozorňovat na Boží svrchovanost, velikost a moc, které se nikdo a nic nevyrovná.

Nemůžeme se tedy divit že pěnenští v hierarchii hodnot uctívají státek české státnosti Michalskými slavnostmi, protože Archanděl je v mnoha náboženských systémech nejvyšší úroveň anděla, poskytuje pomoc těm, kteří bojují o čistotu duše.

Svatému Michaelovi je zasvěcen i městský stát Vatikán a kostelu Sv. Michaela v Horní Pěně dávají hlas čtyři zvony, Michael, Petr, Marie a Jakub nesmí chybět.A zní z nich „Svatý Michaeli, archanděli, braň nás v boji proti zlobě a úkladům ďáblovým“ a v ozvěně „Svatý Václave, nedej zahynouti nám“.

Radostí bylo v Pěně dosti a  dobro zde zvítězilo nad zlem, zlým drakem Čmoudíkem.

Na slavnosti a Michalskou bramborovou placku okoštovat přijel též předseda senátu Milan Štěch a hejtman Jiří Zimola. Oba překvapili starostu, když si bránu České Kanady, jako držitelé symbolického klíče sami otevřeli a držením klíče se prokázali.

FOTOGALERIE