Kanadská arktida

Datum: 31. 01. 2007

 

Severozápadní cesta představuje námořní cestu mezi ostrovy severní Kanady, která spojuje Atlantický a Pacifický oceán. Prvními „objeviteli“ tohoto území byli Inuité a jiné kmeny původních obyvatel, od 16. století se o kratší cestu do Asie touto oblastí pokoušeli Evropané. Nyní je cesta, která by mohla být alternativou k Panamskému průplavu a ušetřila by 7 000 kilometrů, velmi diskutovaným tématem v Kanadě.

Experti říkají, že globální oteplování způsobuje tání ledovců a že se led na kanadské Arktidě zmenšil od 60. let minulého století o 32 %. To by za několik desítek let mohlo znamenat, že oblast bude splavná a odkryje zásoby ropy a zemního plynu. Podle kanadské vlády představují vody Severozápadní cesty vnitrozemí Kanady, jelikož se nachází mezi ostrovy, které jsou územím země.

To se nelíbí například USA, které vody považuje za mezinárodní majetek. Otázka suverenity zůstává prozatím nedořešena. Klimatické změny v severních oblastech ovlivňují nejen námořní dopravu, těžební průmysl a citlivé ekosystémy, velký dopad budou mít ale také na samotné lidi. A to je hlavní téma a s ním spojený výzkum letošního Mezinárodního polárního roku, kterého se účastní kromě Kanady také USA, skandinávské země a Rusko.

Výsledky výzkumu, do kterého země investovaly 500 milionů amerických dolarů, budou známy v roce 2009-2010 a měly by poodhalit vliv klimatických změn na Inuity a další severské národy, které ztrácejí své přirozené životní prostředí. Viditelné změny klimatu občany Kanady výrazně znepokojují. Životní prostředí se ve veřejném průzkumu společnosti Decima stalo prioritou Kanaďanů (19 % respondentů), předčilo tak dokonce i zdravotní péči (13 %). Evropané podle průzkumů řadí životní prostředí asi na 12. místo žebříčku priorit.