Hudsonská zátoka: nejnižší gravitace na Zemi

Datum: 17. 06. 2007

 

Vědci z University of Toronto a Harvardu zveřejnili zpřesňující informace o zemské gravitaci. Gravitační mapa (viz obrázek Marka Tamisiea z časopisu Science) vznikla na základě dat ze satelitů GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) úřadu NASA. Ty určily Hudsonskou zátoku jako místo s nejnižší gravitací na Zemi.

Důvodem je asi tři kilometry silná vrstva ledu, která před 20 000 lety oblast pokrývala a povrch zatlačila. Zemské kůře se zatím nepodařilo dosáhnout původní velikosti (údajně jí dosáhne až za stovky tisíc let, rychlost stoupání je totiž pouze jeden centimetr za rok).

Podle kanadského vědce a autora studie (spolu s Markem Tamisiem a Jamesem Louisem Davisem) Jerryho Mitrovici jsou výsledky přínosné i pro současnost. „Procesy z doby ledové mohou být vodítkem pro současné klimatické údaje. Budeme schopni lépe odhadnout, jak se ledové plochy v současnosti mění,“ říká Mitrovica. Například když ledová plocha nad Kanadou na konci doby ledové roztála, zvedla se hladina moře o 60 metrů