Hořký svět,... Danny odešel za Arnoštem Lustigem a Václavem Havlem

Datum: 03. 01. 2012

Josef Škvorecký

Skvělé podzimní slavonické swingové vystoupení bylo pozdravem, vyslaným Dannymu Josefa Škvoreckého do Toronta.......... 

Dále zdroj: literární noviny:

Josef Škvorecký se narodil 27. 9. 1924 v Náchodě. Byl to český spisovatel-prozaik, esejista, překladatel a exilový nakladatel, spolu s manželkou Zdenou Salivarovou zakladatel exilového nakladatelství Sixty Eight Publishers v Torontu. Patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům. Roku 1943 odmaturoval na náchodském gymnáziu, vystudoval angličtinu a filosofii na pražské Univerzitě Karlově, kde získal doktorát v roce 1951. Poté učil na Vyšší sociální škole. V letech 1956 až 1958 byl redaktorem dvouměsíčníku Světová literatura a v letech 1953 až 1955 a pak i 1959 až 1963 působil v anglo-americké redakci Státního nakladatelství státní literatury.

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 odjíždí Josef Škvorecký v roce 1969 na stipendijní pobyt do Spojených států amerických. Na přednáškovém turné po USA zjistí, že práce na vydání jeho románu Tankový prapor jsou zastaveny a domů se už nevrací. Emigroval do Kanady, kde na Univerzitě v Torontu pracoval jako profesor v oboru literatury, divadla a filmu. V Torontu založil se svojí manželkou nakladatelství Sixty Eight Publishers. Zde vydávali díla exilových a doma zakázaných autorů včetně vlastní tvorby. Do roku 1993 takto vydali přes dvě stě titulů.

Josef Škorecký debutoval románem Zbabělci, který reflektoval prožitky a pocity mladé generace, dospívající za 2. světové války. Zde se také poprvé objevila autobiografická postava Dannyho Smiřického, která se objevovala i v dalších jeho knihách, které byly Konec nylonového věku, Tankový prapor, Mirákl, Prima sezóna, Příběh inženýra lidských duší, Dvě vraždy v mém dvojím životě. Významnou součást Škvoreckého díla představují detektivky, Smutek poručíka Borůvky, Hříchy po pátera Knoxe, Konec poručíka Borůvky, Návrat poručíka Borůvky. 

Josef Škvorecký byl nositel nejvyššího kanadského vyznamenání Řádu Kanady, stejně jako Václav Havel.