Bratr princezny Diany napsal knihu o synu Fridricha Falckého

Datum: 08. 06. 2008

 

Dobrodruh, vojevůdce a vědec Rupert Falcký se stal námětem knihy Charlese Spencera, bratra zesnulé britské princezny Diany. Hrdinu s českými kořeny hrabě představil na úterní přednášce na českém velvyslanectví v Londýně.

Kniha s názvem Princ Rupert, poslední kavalír vyšla loni v pevné vazbě, nyní je k dostání už i v paperbackovém vydání. Spencer v ní popisuje životní osudy německého i anglického vojevůdce, dobrodruha, vědce, vynálezce, prince Ruperta Falckého. Ten byl synovcem anglického krále Karla I. a synem "zimní královny českých zemí" Alžběty Stuartovny a posledního českého krále Fridricha Falckého.

Rupert strávil největší část života jako voják a námořník. Po smrti Karla I. byl jmenován vrchním velitelem královských sil a poté viceadmirálem ve službách Karla II.. Plavil se převážně v mořích Karibiku, Jižní Ameriky a Afriky.

Rupert: vlastní řeka a záliv
Následně bojoval v čele anglické královské flotily ve třetí anglicko-nizozemské námořní válce, která skončila v roce 1667 vystoupením Anglie z války a uzavřením míru. Přes nepříliš slavný konec bojů byl Rupert v Anglii oslavován jako hrdina.

Jako držitel obchodního monopolu u Hudsonova zálivu v Britské Kolumbii se stal prvním guvernérem Hudson Bay Company, která chtěla získat monopol na obchod s kožešinami. Toto území se dodnes jmenuje Rupertova země. Prince narozeného na Pražském hradě připomíná v Kanadě také Rupertova řeka, vtékající do Rupertova zálivu.   Charles Spencer a literatura

Spencer je autorem publikací Althorp: příběh anglického domu (1998), Rodina Spencerů (1999) a Bitva o Evropu (2004). Na knize o Rupertovi pracoval tři roky a podle jeho slov bylo dlouhé bádání v archivech odměněno mnoha zajímavými příběhy:

"Rupert byl velmi pohledný muž a oblíbený společník, učenec hovořící několika jazyky. Jeho dobrodružný život začal de facto již v kolébce, kdy ho po bitvě na Bílé hoře při spěšném útěku z Prahy zapomněli rodiče doma. Košík s jedenáctiměsíčním miminkem se nakonec na vůz směřující do Holandska dostal až v posledním momentu."

"Zaujala nás šíře Rupertových zájmů, vojenství, umění, jazyky, námořnictví, obchodní schopnosti i zaujetí pro vědu. Poté, co absolvoval nesmírně bolestivou trepanaci lebky, začal ihned vymýšlet nové nástroje, které by utrpení pacientů zmírnily. Tady nelze nevzpomenout Járy Cimrmana, uvědomíme-li si, že se Rupert téměř stal českým králem. Nevyšlo to jen o jediný hlas…", řekl český velvyslanec v Londýně Jan Winkler

zdroj: idnes.cz