Česká Kanada

AKTUALITY

Vánoční cukrové koláčky

Těsto vypracujeme dohladka, vložíme do mísy a necháme dvojnásobně nakynout. Několikrát ho prohněteme, až „klesne“, a uložíme ho do lednice. Druhý den těsto rozválíme (na výšku 0,5 cm) a znovu ho dáme na 20 minut do lednice. Pak vykrajujeme koláčky o průměru asi 10 cm, potřeme je rozšlehaným žloutkem a malým kouskem másla a posypeme polévkovou lžící cukru.

zobrazit vloženo: 15. 12. 2007

Na severu Kanady vzniká obrovský národní park

Kanadský ministr životního prostředí zdůraznil, že kromě přírodních ekosystémů zde chce vláda chránit také unikátní kulturní dědictví původních obyvatel. Nachází se zde řada archeologických památek a posvátná pohřebiště. Zbylé dvě třetiny nově chráněného území by se měly stát přírodní rezervací spravovanou přímo původními obyvateli

zobrazit vloženo: 25. 11. 2007

Zemřel Tomáš Baťa jr.

Ve věku nedožitých čtyřiadevadesáti let zemřel 1. září v Torontu majitel obuvnického impéria Tomáš Baťa junior. V roce 1979 obdržel Tomáš Baťa Řád Kanady.Do vlasti se Tomáš Baťa vrátil až po pádu komunismu na pozvání Václava Havla, od té doby do České Republiky při významných příležitostech jezdíval pravidelně a dál zde podporoval rozvoj podnikatelských aktivit.

zobrazit vloženo: 06. 09. 2007

„Ostružiny“ kanadské firmy RIM využívá i policie

Ontarijská společnost Research In Motion (RIM) vyrábějící smartphony BlackBerry se 23. října stala nejhodnotnější kanadskou společností. Stalo se tak poprvé po mnoha letech dominance Royal Bank of Canada.BlackBerry (v překladu ostružina) je systém mobilní komunikace, který vyvinula a vlastní kanadská firma RIM (Research in Motion).

zobrazit vloženo: 26. 08. 2007

KANADSKÁ SPOLEČNOST

Kanaďané vnímají sami sebe jako otevřený a tolerantní národ a skoro polovina obyvatel starších 15 let má univerzitní diplom či odborný certifikát. Statistiky ale vykazují i negativní trendy země javorového listu, se kterými se v současnosti potýkají téměř všechny vyspělé země: stárnoucí populace (v roce 2003 bylo 4,6 milionů Kanaďanů starších 65 let, v příštích 25 letech se počet zdvojnásobí a v roce 2041 bude důchodce již každý čtvrtý Kanaďan)

zobrazit vloženo: 26. 08. 2007

Hudsonská zátoka: nejnižší gravitace na Zemi

Gravitační mapa vznikla na základě dat ze satelitů GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) úřadu NASA. Ty určily Hudsonskou zátoku jako místo s nejnižší gravitací na Zemi.

zobrazit vloženo: 17. 06. 2007